Book
Do niedawna wykonanie tatuażu wiązało się z decyzją o zagospodarowaniu fragmentu swojego ciała na całe życie. Tusze tatuatorskie miały inny skład niż obecnie, ale przede wszystkim technologia nie była na tyle rozwinięta, aby umożliwić usuwanie tatuaży. Obecnie jednak nowoczesne rozwiązania pozwalają na całkowite lub częściowe usunięcie zarówno czarnych, jak i kolorowych tatuaży.
Różnice między usuwaniem czarnych i kolorowych tatuaży
Różnice między tatuażami mogą sprawiać wrażenie, że kolorowe tatuaże łatwiej powinno dać się usunąć, ponieważ nie są tak intensywne, jak czarne. Wbrew pozorom, to jest właśnie powód, dla którego usuwanie kolorowych tatuaży zawsze było większym wyzwaniem. Zwłaszcza w przypadku laseroterapii. Kolorowy barwnik jest mniej wyrazisty niż czarny i dlatego jest trudniejszy do wyodrębnienia przez wiązkę laserową. Im jaśniejsze barwy, tym trudniej będzie laserowi je wychwycić i usunąć. Biały barwnik może wręcz pozostać w skórze niezmieniony.
Laserowe usuwanie kolorowych tatuaży
Dla specjalistów i technologii medycyny estetycznej, do niedawna prawdziwym wyzwaniem było usunięcie różnokolorowych tatuaży. Właściwie wszystkie odcienie były problematyczne do usunięcia. Dopiero rozwój technologii i stworzenie hybrydowego rozwiązania z połączenia różnych właściwości laserów w jednym urządzeniu, pozwoliły na uporanie się z tym problemem. W dzisiejszych czasach usuwa się tatuaże o każdym zabarwieniu.
Czy usuwanie kolorowych tatuaży jest bolesne?
Stopień zaawansowania technologii obecnie umożliwia nie tylko skuteczne usuwanie tatuaży w każdym kolorze, ale pozwala robić to w niemal bezbolesny sposób. Sam zabieg jest szybki i bezpieczny, a stopień odczuwania bólu w trakcie zabiegu jest na tyle niski, że nie jest wymagane stosowanie znieczulenia. Oczywiście dla własnego komfortu można zastosować miejscowe znieczulenie z wykorzystaniem specjalnej maści lub iniekcji.
Jak przebiega zabieg laserowego usuwania kolorowych tatuaży?
Dzięki szerokiemu zakresowi długości fal i mocy impulsu laserowego, zabieg można dostosować do indywidualnego zapotrzebowania. Działanie lasera polega na dotarciu do skóry właściwej, nie naruszając przy tym jej wierzchnich warstw i rozbiciu barwnika tatuażu na znacznie mniejsze cząsteczki. Następnie, organizm będzie mógł je w takiej formie już samodzielnie usunąć. Dzięki takiemu bezinwazyjnemu zabiegowi, skóra pozostaje nienaruszona i nie występują skutki uboczne, oczywiście jeśli do zabiegu podejdzie się eliminując ewentualne przeciwwskazania, a wcześniej odbędzie się konsultację z lekarzem.
Przeciwwskazania do usuwania tatuażu
Najczęstszymi przeciwwskazaniami są:
  • • wszelkie stany zapalne
  • • uszkodzenia skóry
  • • świeża opalenizna
  • • świeżo wykonany tatuaż – nie zaleca się usuwać tatuaży wcześniej, niż 6 tygodni po ich wykonaniu