Book

Botox na zmarszczki, bruksizm i nadpotliwość – wszechstronna terapia toksyną botulinową

Toksyna botulinowa, znana jako botoks, to powszechnie stosowana w medycynie estetycznej substancja o naprawdę szerokim działaniu. Za jej sprawą można nie tylko skutecznie pozbyć się zmarszczek mimicznych, ale też podnieść brwi i kąciki ust czy zniwelować asymetrię twarzy. Poza tym warto mieć świadomość tego, że terapia z użyciem toksyny botulinowej okazuje się bardzo pomocna w popularnych problemach, jak bruksizm czy nadpotliwość. Jest przy tym rozwiązaniem naprawdę skutecznym, bezpiecznym i stosunkowo mało inwazyjnym.

Jak działa botoks?

Zasada działania botoksu jest stosunkowo prosta. Toksyna botulinowa powoduje bowiem przede wszystkim czasowy i kontrolowany paraliż mięśni. Dodatkowo, za sprawą hamowania działania acetylocholiny, osłabia również przekazywanie sygnałów nerwowych. Zastosowanie toksyny botulinowej osłabia więc m.in. mięśnie odpowiedzialne za powstawanie zmarszczek mimicznych. Pozwala też zniwelować niepożądane napięcia i impulsy nerwowe, których wynikiem jest np. uporczywe zgrzytanie zębami, czyli tzw. bruksizm.

Zabieg z użyciem toksyny botulinowej – skuteczna redukcja zmarszczek

Zabieg botoksu to doskonały sposób na wygładzenie skóry i uzyskanie odmłodzonego, świeżego wyglądu. Podanie toksyny botulinowej rozluźnia bowiem mięśnie twarzy i umożliwia wygładzenie zmarszczek mimicznych. Odpowiednio wykonana procedura daje więc efekt odmłodzenia i nie wpływa negatywnie na naturalny wygląd. To ciekawa alternatywa dla innych zabiegów estetycznych, np. tych z wykorzystaniem wypełniaczy, takich jak kwas hialuronowy. Toksyna botulinowa pozwala pozbyć się zmarszczek mimicznych różnego rodzaju. Jest z powodzeniem stosowana m.in. w takich przypadkach jak:
  1. lwia zmarszczka,
  2. kurze łapki,
  3. zmarszczki królicze,
  4. zmarszczki palacza,
  5. zmarszczki poprzeczne czoła,
  6. zmarszczki na szyi.

Lwia zmarszczka, czyli zmarszczki pionowe pomiędzy brwiami

Lwia zmarszczka to charakterystyczne zmarszczki pionowe, które powstają na skutek marszczenia brwi. Tego rodzaju bruzdy są najczęściej wynikiem ekspresji złości, znużenia czy koncentracji. To jedna z pierwszych i często najszybciej widocznych oznak starzenia się skóry, która z reguły uwidacznia się po 30. roku życia. Lwia zmarszczka wizualnie postarza twarz i nadaje jej zdenerwowany wygląd. Toksyna botulinowa wykorzystywana w zabiegu redukcji lwiej zmarszczki paraliżuje mięśnie mimiczne odpowiedzialne za marszczenie brwi. Wygładza to istniejące zmarszczki pionowe i zapobiega ich dalszemu pogłębianiu.

Kurze łapki, czyli zmarszczki mimiczne w okolicy oczu

Kurze łapki to zmarszczki, za które odpowiedzialne są mięśnie mimiczne okolic oczu. Powstają w zewnętrznych kącikach oczu, przede wszystkim na skutek ich mrużenia i uśmiechu. Po 30. roku życia stają się bardziej wyraźne i zaczynają się utrwalać. W efekcie są już widoczne przez cały czas, nie tylko wtedy, gdy mięśnie mimiczne pracują. Toksyna botulinowa pozwala rozluźnić mięśnie mimiczne wokół oczu odpowiedzialne za kurze łapki. W rezultacie stają się one mniej widoczne i się nie pogłębiają.

Zmarszczki królicze w okolicy nosa

Zmarszczki królicze powstają w okolicy nosa. Zazwyczaj uwidaczniają się po 30. roku życia, częściej u osób o bogatej ekspresji czy podatności genetycznej. Na ich widoczność wpływ może mieć też niewłaściwa pielęgnacja skóry czy nieodpowiednia ochrona przed słońcem. Zmarszczki królicze mogą być zarówno poziome, jak i pionowe. Z reguły sprawiają, że twarz wygląda nie tylko na starszą, ale i niezadowoloną. Zabiegi z użyciem botoksu pomagają w usunięciu drobnych zmarszczek króliczych i eliminują ich widoczność. Niwelują więc oznaki starzenia i przywracają twarzy jej wcześniejszy, świeży wygląd.

Zmarszczki palacza w okolicy ust

Powstają na skutek częstego marszczenia ust, typowego np. dla palenia papierosów czy picia przez słomkę. Zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej zmniejszają ich widoczność i poprawiają kontur ust.

Zmarszczki poprzeczne czoła

To zmarszczki, które na co dzień uwidacznia np. uniesienie brwi, tzw. zmarszczki zdziwienia. Z czasem stają się głębsze i bardziej wyraźne, nie tylko podczas ekspresji emocji. Wiele osób decyduje się na usuwanie zmarszczek na czole, ponieważ rzucają się one w oczy i postarzają twarz. W medycynie estetycznej najczęściej stosowana jest do tego celu właśnie toksyna botulinowa, która skutecznie je wygładza.

Zmarszczki na szyi, czyli tzw. szyja indyka

Chociaż toksyna botulinowa najczęściej kojarzona jest z usuwaniem zmarszczek mimicznych na twarzy, to warto zaznaczyć, że doskonale sprawdza się również w przypadku bruzd zlokalizowanych na szyi pacjenta. Z reguły są to pionowe zmarszczki nazywane szyją indyka, które uwidaczniają się szczególnie przy mówieniu, czy pochylaniu głowy.

Toksyna botulinowa a leczenie bruksizmu

Wbrew pozorom toksyna botulinowa to nie tylko redukcja zmarszczek. Z powodzeniem przeprowadza się nią również leczenie bruksizmu, czyli nawykowego zgrzytania lub zaciskania zębów. To dosyć problematyczna dolegliwość, która może powodować wiele różnego rodzaju skutków. Do konsekwencji bruksizmu zalicza się bowiem m.in. uszkodzenia zębów, bóle głowy i migreny, zwiększone napięcie mięśniowe, czy też problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym. Stosowany w leczeniu bruksizmu botoks jest bardzo skutecznym sposobem na opanowanie nawet mocno nasilonych objawów. Toksyna botulinowa rozluźnia bowiem mięśnie żuchwy i zmniejsza obecne w ich okolicach napięcie.

Botoks jako terapia leczenia nadpotliwości

Warto mieć świadomość tego, że toksyna botulinowa doskonale sprawdza się w leczeniu dość uciążliwego problemu, jakim jest nadpotliwość. W tym przypadku na skutek zastosowania botoksu zablokowane zostają nerwy odpowiedzialne za wydzielanie potu przez gruczoły wydzielania zewnętrznego. To zatem prosty i naprawdę skuteczny zabieg medycyny estetycznej, który znacznie poprawia komfort życia pacjenta.

Na czym polega botoks? Przebieg zabiegu

Zabieg polega na wstrzyknięciu toksyny botulinowej w mięśnie, których działanie chcemy osłabić. Choć botoks podaje się za pomocą strzykawki, cała procedura jest właściwie bezbolesna i przeprowadzana cieniutką igłą. Mimo że wstrzyknięcie botoksu nie wymaga znieczulenia miejscowego, jak najbardziej można je zastosować – w naszej klinice w tym celu wykorzystujemy krem znieczulający. Zabieg jest bezpieczny, a sama iniekcja wykonywana jest dosyć płytko. Efekt utrzymuje się do kilku miesięcy, po czym zabieg botoksu należy powtórzyć.

Zabieg z użyciem toksyny botulinowej – jak długo utrzymują się efekty?

Efekty zabiegu utrzymują się przez około 3-8 miesięcy, po czym mięśnie stopniowo odzyskują swoją aktywność. Warto więc pamiętać o tym, że aby utrzymać efekty leczenia, podawanie toksyny botulinowej należy co jakiś czas powtarzać. Co jednak istotne, każdy kolejny zabieg botoksu stosowany na tym samym obszarze wydłuża trwałość efektów o około 30%.

Toksyna botulinowa – przygotowanie do zabiegu i zalecenia pozabiegowe

Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej wymagają niekiedy odpowiedniego przygotowania. W przypadku tych z białkiem toksyny botulinowej zaleca się, aby:
  1. na 10 dni przed zabiegiem nie przyjmować leków przeciwzapalnych, witaminy E, suplementów witaminowych i niektórych ziół, jak np. dziurawiec,
  2. na 2-3 dni przed zabiegiem nie przyjmować leków rozrzedzających krew i aspiryny,
  3. w dniu zabiegu nie wykonywać ćwiczeń fizycznych, nie korzystać z solarium lub sauny, a także nie spożywać alkoholu.
Po zabiegu z użyciem botoksu:
  1. należy powstrzymać się od spożywania alkoholu,
  2. nie należy wykonywać ćwiczeń fizycznych, korzystać z sauny czy solarium,
  3. przez około 5 h należy unikać dźwigania i schylania się,
  4. przez około 5 h po zabiegu nie należy masować poddanych mu obszarów.

Zabieg z użyciem toksyny botulinowej – przeciwwskazania

Chociaż botoks jest bezpieczny i z reguły dobrze tolerowany, to istnieją do niego pewne przeciwwskazania. Do czynników, które sprawiają, że z zabiegu należy zrezygnować, zalicza się przede wszystkim:
  1. zaburzenia krzepnięcia krwi,
  2. choroby autoimmunologiczne,
  3. przyjmowanie niektórych leków, m.in. z grupy aminoglikozydów, aminochinolonów, D – penicylamina, tubokuraryna, pankuronium, sukcynylocholina, linkomycyna, tetracykliny, polimyksyny,
  4. uczulenie lub nadwrażliwość na składniki preparatu,
  5. okres ciąży i karmienie piersią,
  6. infekcje skóry w miejscu iniekcji,
  7. zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis, miopatie),
  8. zakażenia wirusowe, bakteryjne, grzybicze.

Botoks Warszawa – zapraszamy do Marina MedEstetic

Zabiegi z użyciem toksyny botulinowej są naprawdę skuteczne, proste, szybkie i niemal bezbolesne. Co więcej, jak na rynek medycyny estetycznej nie są też specjalnie kosztowne. Warto jednak pamiętać o tym, że powinny być wykonywane przez wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów. To najlepsza gwarancja na to, że uda się osiągnąć pożądany, naturalny wygląd, bez efektu maski. Jeśli rozważasz botoks w Warszawie, to serdecznie zapraszamy Cię do naszej kliniki Marina MedEstetic. W przypadku pytań lub wątpliwości gorąco zachęcamy Cię natomiast do kontaktu – nasz zespół pozostaje do Twojej dyspozycji i z przyjemnością Ci wszystko wyjaśni.