Umów wizytę

Toksyna botulinowa (botox) dla mężczyzn

13/01/2023 | Nasze usługi

Toksyna botulinowa, potocznie nazywana botoksem, jest oczyszczonym białkiem wytwarzanym przez bakterię Clostridium botulinum. Toksyna botulinowa jest też znana z innej, nieco mniej przyjemnej strony – jest to jad kiełbasiany. Jednak oczyszczona i podawana w małych dawkach, służy od wielu lat zabiegom medycznym. Botoks stosowany u mężczyzn jest taki sam, jak ten podawany kobietom, pomimo że u obydwu płci efekty stosowania mogą się nieco od siebie różnić.

Jak działa botox?

W medycynie estetycznej podawanie botoksu domięśniowo ma służyć blokowaniu przewodzenia impulsów nerwowych. Powoduje to rozluźnienie mięśnia, a efektem jest docelowe przeznaczenie zabiegu, czyli np. wygładzenie zmarszczek. Botoks stosuje się miejscowo w minimalnych dawkach.

Jakie efekty przynosi zastosowanie botoksu?

Skóra na twarzy wygląda młodziej, zmarszczki stają się mniej widoczne lub nawet zanikają, podczas gdy wyraz twarzy pozostaje naturalny. Pierwsze efekty mogą być widoczne już po 2 dniach, ale na pełny obraz po zabiegu trzeba poczekać do 10 dni. Efekty utrzymują się do kilku miesięcy, po czym w sposób naturalny zaczynają zanikać.

Jak wygląda zabieg wstrzykiwania botuliny?

Toksyna botulinowa jest wstrzykiwana przez lekarza strzykawką z bardzo cienką igłą. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, wykorzystywane są minimalne ilości botoksu, więc proces aplikacji musi być bardzo precyzyjny. Sam zabieg trwa bardzo krótko, a ból podczas zastrzyku jest na tyle niewielki, że niepotrzebne jest znieczulenie. Jeśli jednak pacjent sobie tego zażyczy, można zastosować miejscowe znieczulenie maścią.

Zalecenia dotyczące stosowania botoksu

Przede wszystkim konieczna jest konsultacja z lekarzem, sprawdzenie, czy nie występują przeciwwskazania oraz ustalenie dokładnych miejsc i dawek do iniekcji.

Nieco więcej zaleceń jest już po wykonaniu zabiegu. Nie zaleca się schylać w ciągu pierwszych 4 godzin od zastrzyku, za to zaleca się ćwiczyć mięśnie mimiczne w miejscach przeprowadzenia zabiegu w pierwszej godzinie od jego wykonania. W miejscach aplikacji preparatu należy również unikać masowania twarzy.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu z botuliny

Z reguły zarówno zabieg, jak i sam botoks są bezpieczne. Warunkiem jest użycie certyfikowanej substancji. Toksyna botulinowa jest jednym z najlepiej przebadanych preparatów. Do najważniejszych przeciwwskazań do stosowania botoksu należą:

Leave a comment